Пішли хліб жати (17 липня)

Сьогодні в церковних службах згадують святого Андрія Наливи. Пам’ять про нього припадає на середину липня, коли закінчують готуватися до жнив. “З сіножаті пішли хліб жати”, – каже народне прислів’я. А тому після Андрія Наливи уже не було великих свят. Вся увага людей прикута до хліба. На жнива йшли старі й малі. Навіть вагітні жінки брали до рук серпа і допомагали косарям. Через це дуже часто траплялось, що вагітна жінка поверталась з поля породілею. Багато моїх перевесників народилися в полі, на колгоспних жнивах. Коли я малим допитувався у мами, де мене знайшли, вона, посміхаючись, казала:

– Під копою в полі.

Найбільш хвилюючим цієї пори було свято першого снопа. Колись його відзначало все наше село. Ще на моїй пам’яті така обрядодія. Кілька кращих косарів і в’язальниць з нашої бригади виходили в поле нажати перший сніп. Як зараз бачу: наші сусіди дядьки Максим Бандура і Остап Гоголь у білих сорочках, широких полотняних штанях з косами за плечима вирушають за село. За ними – кращі в’язальниці Марія Ярошенко і Наталя Субач з перевеслами в руках. І вони зодягнені по-святковому – у білих вишитих кофтах, гарних спідницях.

Малечі цікаво побачити, як народжується перший сніп, а тому й ми тихцем йдемо за процесією. Ось і пшеничний лан. Дядьки змахнули косами, і за ними лягли стебла дозрілого хліба. Перший сніп дуже красивий. Він підперезаний польовими квітами, перевесла зроблені з петрового батога, буркуну, польового горошку.

Сніп несуть у село, в бригаду. Зустрічати його виходять всі, хто вдома. Обличчя людей квітнуть радісними посмішками: діждались хліба!

За кілька днів по Андрію – традиційний початок жнив.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39