Кузьма з Дем’яном ковалі

Чотирнадцятого листопада за народним прогностиком Кузьми і Дем’яна, день зустрічі зими. Ну а за старим стилем початок листопада. Кузьмі й Дем’янові приписували покровительство ремесел, зокрема ковальства.

Як зараз бачу: за мостом, на вигоні, стара задимлена кузня. Навколо неї чого тільки нема: плуги, борони, сівалки, культиватори, вози, колеса, трактори, комбайни. Восени ж бо, по закінченні роботи в полі, сюди звозили всю техніку, весь інвентар. Здавалось, роботи для нашого сільського коваля дядька Федосія Телятника – не переробити за весь вік. Але все встигав упорати майстер. З ранку й до вечора світилось горно, весело виспівував молоток у руках коваля. Йдемо зі школи увечері, а біля кузні вже немає або комбайна, або якоїсь іншої  машини. Це дядько Федосій уже полагодив і відправив  у бригаду.

А в день Кузьми та Дем’яна коваль був учистому одязі, ходив по селу, і кожен господар вважав за честь прийняти його в себе за столом.

Ото як зайшов до хати коваль, вважай, що можна потім звертатись до нього з будь-яким проханням: зварити перервану косу, склепати сапу, викувати леміш до плуга. Для нас, школяриків, було за честь допомогти ковалеві роздмухати горно, а вже як дядько попросить вдарити по розпеченому металу важким молотом, то це вважалось визнанням особливої поваги коваля. Він казав мені: хочеш стати ковалем – учись.

І я п’ять років працював у заводській кузні, але філологія усе ж перемогла. Та уроки дядька Федосія запам’ятались на все життя. І сьогодні, як почую запах вугільного диму з кузні, моя душа сповнюється чимось солодким і трепетним. Образ чесного і мудрого коваля, охоронця хліборобської праці, винахідника плуга, що оплодотворив землю пшеницею, можна зустріти не тільки в казці, в легенді, в пісні, але й у житті.

З дня Кузьми та Дем’яна починалась зима. Казали: “Кузьма з Дем’яном скують дороги й річки – до весни не розкувати”. Помічали: якщо розвезе дорогу – не жди морозів до кінця місяця. Випаде чотирнадцятого листопада сніг – на весняну повінь. Вірте-не вірте, але спробуйте перевірити.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39