Сонечко калинове

Кличуть мене земляки: приїзди, у нашій діброві спалахнули калинові багаття. І ось я прямо з поїзда поспішаю через луки до невеликого лісочка, що темніє у вигині річки Оріль. Нещодавно він пишався багряним покровом, але осінні вітри скинули те покривало й прибили до землі.

Тепер лісочок стоїть сумний і потемнілий. А на узліссі, біля озерця, бачу, як палають калинові кущі. Важкі грона звисають аж до землі. Кетяги холодні, але світяться гарячим вогнем. Ніби ранкове сонечко, що тільки-но встало, і вмилось, і втерлось рушником з легкого туману. І в моїй пам’яті зринає пісня: “Ой у лузі червона калина”. Цю пісню співали наші матері, як були молодими, і ми потім підхопили її, а співаючи, журились разом з дівчиною з пісні, що породила хорошого сина, та не дала йому щастя-долі. Без цієї пісні, як і без калинових кетягів, не було жодного весілля в нашому селі.

Моя сусідка Мар’яна Артющенко знала якийсь секрет зберігання калини. Всі бантини на горищі її хати були обвішані червоними гронами. Вже надворі весна, а в тітки Мар’яни на горищі горить калина, ніби щойно з гілки. З калиною у нас порівнюють гарних дівчат. Якось мені, школяреві, доручили вести новорічний ранок. Я був загримований під Діда Мороза, обходив присутніх і задавав їм загадки. Усіх, хто відгадає, обдаровував цукерками та яблуками.

Підходжу до молодиці років двадцяти й кажу: “Ну, калинове сонечко, відгадай загадку”. В залі засміялись, а молодиця зажеврілась, мов калиновий кетяг і опустила очі. Коли ранок скінчився, вчителька підійшла до мене й сказала: “Ти погано вчинив, сказавши таке старшій людині. Маєш вибачитись перед нею”.

Поборовши хлоп’ячу гордість і впертість, я підійшов до молодиці й вибачився. А вона обняла мене за плечі, притулилась вустами до моєї щоки й прошепотіла: “Ти перший, хто назвав мене такими гарними словами”.

Через багато років я зустрів її біля школи, куди вона привела онуку. Жінка була вже сива, але гарна, як і в ті далекі літа. Пригадала шкільний ранок і сказала: “Після того свята чоловік усе життя називає мене калиновим сонечком”.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39