Квітень, цвітень, лукавець

У квітня, як і в інших місяців року, багато назв. Ну хоча б такі: краснець, лукавець (бачте, й у квітня погода часто примхлива), називають його “снігогін”, “дзюрчальник”, “водолій”. А ще цвітень, красень, у білорусів він “красавік”. Справді, гарна назва. На Дніпропетровщині, зокрема, в нашому селі, його називають лелечниклм.

Саме у квітні прилітають із теплих країв лелеки. Вертають, як уже скресла крига на лугових озерцях, а долини залиті талими снігами. Сідають на луках і п’ють талу воду. Дід Заливаха Дмитро казав: “То вони здоров’я п’ють”. І сам припасав талу воду, тримав її в холодному місці, і пив потроху. Здоровий був дідусь, жив довго, орав поле, косив сіно у діброві до похилого віку.

У квітні домашню худобу вперше виганяють на пашу. Це, вважайте, ритуал, свято. Ведемо корів на вигін за налигача, а потім пускаємо в череду. Корови уже забули одна одну, а тому обнюхуються, знайомлячись заново.

Перший день пасемо корів ми, дітвора, а потім – чередники. Це вельми шановані люди в селі. Їх намагались задобрити, щоб вони ретельно доглядали за коровами, платили пастухам грошима, сметаною, молоком, а якщо пастух з іншого села, то ще й годували. Зараз чередників не наймають, пасуть по черзі самі господарі.

У квітні кілька християнських свят, але найбільше з них – Паска, Великдень. Переважно Паска буває у квітні. Так, з 1983 по двотисячний роки Великдень припадав на травень лише тричі, а то все у квітні.

За народним прогностиком сьогодні Дарини, Хрисанта. Якщо тепла погода, то це сприятиме багатому врожаєві. Народне прислів’я каже: “Як Хрисант погідний, то буде рік дорідний”.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39