Прилетіло літечко на рожевих крилах (червень)
Червень-початок літа і полудень року. На червень припадають Зелені свята (Трійця), Русалчин Великдень, початок Петрового посту. А головне – у червні стають на крило птахи й звірі, природа в червні – храм, який треба любити й оберігати від лихого ока, недоброї руки.
Наші предки залишили багато різних спостережень про місяць, який одержав назву кореня червоного кольору-червенця. Його використовували для фарбування вовняних тканин, одягу, кінської збруї. Цим коренем, пам’ятаю, наші сільські красуні наводили рум’янець на своїх і без того гарних щічках.
Червень-пора буйноцвіття природи, у червні, кажуть мої земляки, люди раді літу як бджоли цвіту. Зараз буйно квітне бузина. Це вельми корисна рослина. Компоти з ягід, знаю по собі, понижують артеріальний тиск, з ягодами бузини печуть пироги, з них готують варення. Ми, діти, носили полотняні сорочки й штаненята, фарбовані соком бузини й писали чорнилом з неї. Такі були часи… Шостого червня варили мед з пелюсток троянди для очищення крові, товчені пелюстки використовували для загоювання ран, наривів, знеболювання. Тринадцяте червня-астрономічна межа літа, насіння від цього дня вже не проростає, а засинає.
Цікавий день двадцять першого червня. Його називають Федір-Колодязник. Із Федора, на грози щедрого, копають криниці. Вода буде чиста, світла й п’янка, від усякої хвороби корисна. Зараз мало вже копають колодязів, пішли на березг вічності багато копачів, але пам’ять про них вічна.
Наприкінці червня Земля рухається своєю орбітою з найменшою за весь рік швидкістю, щоб люди могли намилуватись красним літечком. Червень-місяць блискавок і грози. Часті блискавиці-на врожай зернових. Рясно цвіте малина-на тепле літо. Ранковий туман у червні-на гожий день.