Прийшов Наум – берись за ум (14 грудня)

14 грудня – день Наума, покровителя розуму, знань, доброчинства. І цього дня матері, проводжаючи нас до школи, бажали: “Хай вам наука піде на ум”. Наш учитель Корній Андрійович Ємець хоч і був атеїстом, вірив у те, що в цей день наука хлопчикам і дівчаткам дається легше. Йдемо до школи, і кожний стрічний зупинить нас, побажає: “Рости мудрий, вивчай усі науки, і хай тобі книга буде супутницею в житті”.

Мої рідні й прості, як світ, селяни вірили: в цей день наука в школі на ум піде. А тому навіть простуджених учнів запинали хусткою, взували у валянки і вели до школи.

На цей день учителі давали нам завдання вивчити вірш, написати оповідання чи зарисовку про побачене, почуте, про спостереження над якимось природним явищем. За традицією, треба було ставити в церкві свічку святому Наумові на пошану, а дитині на розум.

Пам’ятаю: в нашій хаті горить каганець, а ми з сусідськими хлопчиками вчимо вірші, змагаємось, хто перший вивчить його і без помилки розповість, не заглядаючи в книгу.

Цього дня в гості приходили хрещені матері, приходили з книжечками, і діти разом з ними вчили вірші, повторювали пройдене в школі. А ще багато дітей цього дня брали до рук музичні інструменти. Може, це так збіглося, та музичні уроки гри на гармонії, на баяні й акордеоні нам давали саме в ці дні. Приїздив музикант з району, привозив баян, акордеон і казав: “Ти гратимеш на акордеоні, а ти – на баяні”.

З цих інструментів мені найбільше припав до душі акордеон. Багато моїх ровесників, почавши грати в день мудрого чоловіка Наума, стали добрими гармоністами, грали на вечорницях, на весіллях, були шанованими людьми на селі. А я по звуку гармонії міг визначити, на який куток села проводжає дівчину наш найперший красень у селі – гармоніст Василь Павлюченко.

З Наумом пов’язано багато прислів’їв та приказок: “Наум наставляє на ум”, “Батечко Наум, виведи синка на ум”, “Прийшов Наум, пора братись за ум”.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39