До Дмитра дівка хитра (8 листопада)

Восьмого листопада за народним прогностиком день Дмитра, або Змитра. Його ще називають жіночим днем. До цього дня ще можна засилати сватів. А тому в сім’ях, де були дівчата на виданні, з хвилюванням і надією чекали гостей.

Якось напередодні Дмитра я зайшов до свого однокласника, щоб узяти підручник. А в нього була сестра, старша від нас років на п’ять-сім. Гарна дівчина, і станом висока, і коса до пояса, і брови чорні. Обняла мене за плечі й просить: “Не йди, голубчику, побудь трохи в нас”. І ось за якусь хвилину під вікном хати промайнули дві чоловічі постаті, і на поріг стали свати. І одразу до справи – прийшли сватати Галю.

Мати їм: ”Та я не проти, а що доця скаже”. А доня в сльози: “Не милий він мені, ваш Микола, не люблю я його”. Та дядьки своєї: “Поживете – полюбиш”. І мати підтримує: “Вийдеш заміж – звикнеш”. Либонь, дуже хотіла віддати доньку, бо в неї троє, і їй, солдатській вдові, було дуже важко. А Галя тужить: “Не піду за нього, що хочте робіть зі мною”.

Так і пішли свати ні з чим. А в моєму серці так засіли оті слова “не любий він мені”, що я довго боявся освідчитися дівчині, бо все думав: а раптом я тій чорнявці такий же, як Галі Микола, за якого хотіли віддати дівчину. Те сватання так засіло мені в пам’яті, що не забув його й досі.

Про сватання люди створили багато прислів’їв та приказок: “До Дмитра – дівка хитра, а по Дмитрі – хоч ослін витри, хоч комин витри, хоч сім за цибулину”.

Звичайно, зараз інші часи, і дівчата одружуються й до Дмитра, й після нього, й після Михайла, і обходяться без сватів.

З Дмитром пов’язана ще одна традиція: тепло було надворі чи холодно, та після цього дня худобу вже ставили в теплі сараї і не виганяли на пашу. І навіть найскупіший господар мав розрахуватись з чередниками, а ті урочисто святкували завершення сезону. Помічали: Дмитро зі снігом – на пізню й холодну весну.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39