Яка покрова – така й зима (14 жовтня)

Чотирнадцятого жовтня за християнським календарем Покрова Пресвятої Богородиці. Вона – своєрідний символ і покровителька України, запорізьких козаків. На її честь збудовано багато храмів.

І, мабуть, саме на Покрову поет написав ось такі слова: “Спи, моя хороша ти, в полі жито скошене, біля хати ввечері тиша й благодать…” Справді, до Покрови селянин завершував усі роботи в полі й на городі, а в того, хто вчасно посіяв, уже врунились озимі. Закінчились найважчі роботи. Люди відочивають.

Казали: настали жнива – лежить баба нежива, а прийшла Покрова – стала баба здорова. І не тільки баба, а й дівка.

У нашому селі Покрову називають дівочим святом. З цього дня починаються вечорниці, дівчата на виданні мріють про заміжжя. І хай не вголос, а в душі не одна дівиця сьогодні звертається до покровительки зі словами: “Свята Покровонько, покрий мені голівоньку оце осінню, хоч і драною хустиною, аби з хорошою дитиною…

Щоб свекорко, як батенько, до мене були, свекрівонька, як матінка, мене прийняли”. Як бачимо, на першому плані у дівчини – вийти заміж по любові, щоб у новій сім’ї, де вона житиме, були злагода й мир.

До цього дня закінчували пасти худобу на луках та в дібровах. І наші чередники влаштовували собі свято. Захмелені ходили по селу, жартували, жартуючи, укладали договір на майбутню весну та літо. Кожного чередника треба було пригостити чарчиною та гарною закускою. А тому до вечора пастух міг і додому не втрапити. Якщо вертався додому добре захмелілий, сім’я не сміла докоряти йому. Сам Бог велів чередникові після напруженого літа розслабитись, відпочити. Я сам, бувало, пас череду і знаю, яка це важка праця.

До Покрови складено багато прислів’їв та приказок. Прийшла Покрова – всохла діброва. Прийшла Покрова – сиди, чумаче, вдома. Минула Покрова – з’їла полудень корова. А на закінчення назву кілька прикмет. Яка погода на Покрову – така буде й зима.

Якщо до цього дня не опаде з вишень листя – на теплу зиму. Отож попросимо нашу покровительку Покрову, щоб зима була теплою. Бо чим вона тепліша, тим коротша.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39