Пошли, серпню, сонця
Прогнози скептиків щодо кінця світу під час недавнього і останнього в цьому тисячолітті сонячного затемнення не справдились. Зате прогноз синоптиків улучив у ціль: по всій області пройшли рясні дощі, випало 260 відсотків тижневої норми опадів. В окремих районах і по три норми.
Тієї ночі я прокинувся від яскравих спалахів блискавиць. Небо грізно гурчало. Це була справжня горобина ніч з блискавками та іншими страхіттями, які частіше всього припадають на серпень. вІд громових ударів тремтіли будинки. Виходжу на поріг. Небо буриться, шваркають сліпучі блискавки.
Домашні, які теж прокинулись від грому, кличуть мене, щоб, не дай Боже, не потерпів від грози. А я не боюсь грози ще з тих далеких часів, коли бабуся Маркелка, наша добра сусідка, говорила: “Не бійтесь, грім ніколи не влучить у вас, бо то святий Ілля ганяє нечисту силу”. Блиснуло з чорної хмари, довго й важко гримотіло над головою, і громовиця покотилась далеко за Дніпро.
– Грім гримить – хліб буде родить, – каже народна мудрість.
Справді, після двомісячної спеки, яка спалила й хліба, і трави, дощі виявились як ніколи вчасними, адже настає пора осінньої сівби. Щоправда, в окремих районах, як мовиться, переборщило. Особливо у Новомосковському. Тут пройшла злива з градом, з сильним шквалистим вітром. За даними Губиниського метеопосту, його швидкість становила 35 метрів за секунду. Повалено чотири опори ліній електропередач, три населені пункти залишились без світла і зв’язку. Викорчувало багато дерев, обламало товсті гілки.
В районі Кам’янського аеропорту пошкоджено навіть літаки. В Дніпропетровську випала місячна норма дощу – 40 міліметрів. Температура повітря помітно знизилась, стало легше дихати.
Селяни з радістю сприйняли новий прогноз погоди: з заходу знову просяться дощові циклони. Раді цим дощам і отави, і городинА, й буряки особливо, але соняшнику ця волога ні до чого. Він дозріває, а тому зайва волога може стати причиною хвороби, що зветься сірою гниллю. Тож пошли, серпню, сонечка соняшнику.