Коса любить хитрого (кінець червня)

Спливає червень, на луках царствує буйнотрав’я. І саме цієї пори починалась косовиця трав на луках. Початок роботи був обставлений цікавими обрядодіями.

Я прокинувся від того, що крізь сон почув, як хтось біля нашого двору б’є чимось дерев’яним по залізу. Дивлюсь у вікно, а за ворітьми дідусі Павло і Ліксандра йдуть вулицею і постукують в коси, сповіщаючи про початок трав’яних жнив. А невздовзі ціла бригада косарів рано на зорі виходила з нашого кутка села на розкішні луки за річкою. І я серед них. Мені ще далеко до коси, але я найнятий бригадою носити воду.

В руках у мене рогозяний кошик з пляшкою ранкового молока, добрий кусень хліба і металевий бідончик. Сонця ще не видно, але на сході вже червоніє край неба. Над озерцями, що в лузі, клубочиться туман, з ріки тягне прохолодою. На травах густа роса, і наші косарі вельми раді з цього – буде легше косити. У перший день косовиці старались не надірватися, не перевтомитись, бо попереду ой як багато важкої праці. Косарі обирають собі отамана. Найчастіше – дядька Порфирія Майстренка. Він високий, ставний, сильний. Порфирій перший прокладав загінку, косарі називають загінку ручкою, визначав початок і кінець роботи, казав, коли перепочити. У помічники йому обирали так званого осаула. Це був молодий, сильний парубок Микола Масенко. Серед лук, на узвищщі, де сухо, обирають місце для косарського коша.

І ось з-за Семенівської гори викочується сонце. Косарі стають спинами до нього, починають загінку.
Косовиця – важка робота, вона вимагає не тільки сили, а й уміння. Тому й казали: коса любить хитрого, а ціп дурного. Тобто косити треба вміючи. За короткий час треба скосити, висушити й згребти сіно, скласти в копи, а потім заскиртувати. На поміч косарям приходили жінки, молодиці й дівчата. Тоді на луках ставало веселіше, роботавдавалась краще. Над луками, над озерами линули пісні. Я зараз бачу луги, заквітчані жіночими кофтинами та косинками. Жінки розпушують сіно, складають його в копиці. Найчастіше співали петрівочки: невеликі за розміром пісні з протяжною мелодією.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39