За солодкими медками (22 червня)

22-го червня – Кирила. Якщо до цього дня зацвітає липа, то це – на тепло, на щедрий медозбір, на сонячне літо. А тому Кирила дуже шанують пасічники. Мій знайомий бджоляр з дніпропетровського селища Таромське Микола Плахотниченко знає багато легенд про появу медоносної комахи. В одних легендах мовиться, що бджола прилетіла з далеких країв за велінням Божої Матері, інша легенда каже: пчілка прилетіла з раю на поклик архангела Гавриїла, а ще існує і така легенда: бджола з’явилась зі сліз Ісуса Христа, коли його вели на Голгофу.

Микола Єгорович називає своїх бджіл святими Божими трудівницями, символом мудрості, працелюбності та ощадливості. Я спостеріг, що багато пасічників поводяться з бджолами як з людьми. Вітаються до них, розповідають про сімейні справи, поздоровляють зі святами Зосима та Саватія, котрі є покровителями бджолиного промислу. В день початку медозбору бджоляр каже:

– Полети, моя пчілко, на всі чотири сторони за жовтими восками, за солодкими медками.

Від справжнього пасічника, яким є Микола Плахотниченко, ви не почуєте, щоб він
лаяв бджіл. Про них він не скаже “здохли”, а тільки “загинули”, “вмерли”. А до Зосима
бджоляр звертається зі словами:

– Ти, Зосиме, святий пасічнику, поможи моїй пчолі, моїй матці.

Мед, зібраний бджолами після Кирила, вважається дуже помічним від різних хвороб, він є обов’язковою складовою ритуальних страв: куті, ситі, смаковитих коржиків, які називаються медовиками.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39