Місяць квіту, краси – червень (1 червня)

У природі вже новий господар – червень. Про нього кажуть: “Червень літо зарум’янив”.

…Не знаю місяця, який би міг похвалитись такою красою як червень. Саме цієї пори розкішно квітують трави на луках, квіти в палісадниках і на городах. А ще починають дозрівати черешні, вишні, тобто в природі владарює червоний колір. І найпишніші цієї пори мак червоний, півонія, шипшина, а також червона троянда. Виходить, червень – від червоних кольорів?

Але вчені сходяться на думці, що назва першого місяця літа все-таки походить від червеця, барвника, що його отримували з сокоживної комахи кошенілі. Цей промисел був відомий ще тисячу років тому. Наші пращури, древляни, змушені були давати київським князям по ложці червецю з “осідла”, тобто сім’ї. Візантійські купці споряджали до Києва по фарбу цілі каравани. А море, яким вони пливли в Україну, називалось Червним, пізніше воно стало Чорним.

На червень припадають свята Талагея, Олени, Харитона, Кирила – за цими днями визначають погоду на літо. Але найбільшим святом, звичайно, є Зелена неділя, Трійця. А наприкінці червня починається двотижневий Петрівський піст, Петрівка, що закінчується 12-го липня. Казали: “Петрівка – на хліб голодівка”, “У Петрівку день – як рік”.

У народі червень називають кресник; крес – живлящий вогонь, який давало людям сонце. Називають ще “ізок”, тобто місяць сюрчання коників, “гнилець”. Назва походить від того, що настає пора сінокосу, коли йдуть дощі, і сіно починає пріти, гнити.

Червнем називають перший місяць літа і білоруси, чехи, поляки.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39