Зацвітає калина (20 чи 21 травня)

Сьогодні в народному календарі особливого свята немає. Але в природі настає час, який завжди викликає в людині хвилюючий настрій: зацвітає калина – один з найдревніших символів нашої держави. Пам’ятаєте приповідку: без верби та калини нема України. Калина – це знак життя, крові, молодості, любові, смерті. Її садять біля хати, в діброві, у гаю. Вона часто росте біля води. “Ой у лузі, та ще й при березі червона калина”. Або: “Насип мені, мамо, високу могилу, посади в головах червону калину”. Отож, на кладовищах світу, де поховані українці, можна побачити традиційні кущі червоної калини.

Як уже мовилось, калина – символ молодості. Про дівчину молоденьку кажуть: мов калина у цвіту. І про молодицю теж. Калина символізує материнство. Кущ – мати, а червоні ягоди – то діти. А ще калина – уособлення всього рідного: батька, матері, родини.

Останнім часом садять багато калини. В робітничих селищах довкруг Дніпропетровська, в самому місті росте чимало кущів калини. Така пошана до неї пов’язана з лікувальними властивостями ягід. Я не раз чув із уст зільників, що ягоди калини дуже помічні при високому тискові, у ній багато вітамінів, калину п’ють при простуді.

Жодне весілля не обходиться без кетяга калини, що є уособленням дівочої цноти, незайманості. На карпатських і подільських весіллях я бачив калину у вінку молодої, нею прикрашають весільне гільце. Отже, калина – це український символ позачасового єднання людей: живих і з тими, що відійшли, й тими, що прийдуть після нас.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39