Травень ліси одягає

Народний календар пошановує сьогодні Єремію, по-народному Ярему. Звертаючись до Яреми, селяни кажуть: “Єремій, Єремій, про посіви розумій”. Тобто дбай.

Коли до Яреми немає доброго дощу, селянин уже починає турбуватись, переживати за стан посівів. Хоч волога в грунті є, але дощу не завадило б. Ярині зараз дуже потрібна додаткова волога. До Єремії, як правило, закінчували сівбу пізніх культур. Вдома господар одягав чисту сорочку, молився Богу й сідав за стіл. Годилося випити чарку, щоб примочити посіяне. До речі, і в містах люди вшановували Єремію. Здавна цього дня, наприклад, мешканці Києва влаштовували врочисті обрядодійства, на горі Щекавиці ставили п’єси.

…А довкруг розкошує травень, завершальний місяць весни. За два тижні травень передасть ключі літові. А тому він старається, щоб усе квітло, зеленіло і пахло. Вкриваються зеленню садки, діброви, ліси. У травні розквітає липа, біла акація, калина та шипшина. Кажуть: “Травень ліси одягає – літа в гості чекає”. На Ярему багато роси, а тому господарі виводять на луки та вигони худобу. “Хочеш масла, треба, щоб корова з росою паслась”. Та й самі люди не повинні минати росяних трав. Дівчата вмивають личко в росі, щоб воно було рум’яним. Наші мами змушували дітей бродити по росі, щоб не боліли ноги. до речі, незабаром можна буде вже купатися в річці. Але ми, сільські хлоп’яки, раніше всіх строків купались у ставках, лугових озерцях, де вода добре прогрівалась на весняному сонці.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39