Полети, моя пчілко… (30 квітня)

Сьогодні у пасічників України небуденний день: вони вшановують Зосима, котрий вважається покровителем бджіл.

На теренах України в усі часи пасічництво було в пошані. Недарма ж існує великий кодекс вірувань щодо бджільництва. Цей кодекс свідчить про те, що народ наш з давніх давен надавав пасічництву великої ваги. Цікаво й те, що наукові підвалини цього промислу були створені саме в Україні. Їх автор – геній світового пасічництва Петро Іванович Прокопович, жив він 1775-го по 1850-й роки. Отож сьогодні буде промовлено багато пасічницьких молитов-заклинань. Зокрема така: “Полети, моя пчілко, на всі чотири сторони за жовтим воском, за солодким медком. Як риба-щука біжить по воді, нехай так моя пчілка поспішає до моєї пасіки”.

На Зосима бджолярі тричі обходять пасіки зі страсною свічкою та свяченою водою, скроплюють нею всі вулики, а при вході на пасіку прибивають так звану “вовчу пащеку”, аби комахи могли, як мовиться, одгризатись від напасників.

Патріарх бджолярства у нашому селі Яків Кузьмович Жмур так навчав молодих пасічників: коли купиш у когось бджоли, візьми трьома пальцями землі і кинь її на них навхрест і скажи: “Я не землю беру, але беру собі з бджолами рій і порій до своєї пасіки. Божою поміччю і молитвою святого Зосима, за його святими молитвами, спаси нас”.

Бджоли вважаються священними створіннями, а тому їх не можна лаяти, проклинати.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39