Старший від Великодня (8 квітня)

Восьмого квітня православні вшановують архангела Гавриїла, якого ще називають Благовісником.

Мої добрі і милі селяни вірять, що архангел Гавриїл – володар блискавок, а святий Ілля – володар грому. В усі часи селяни переживали, щоб блискавка не запалила врожай, хату чи клуню. На землях колишнього Запоріжжя, а це Дніпропетровщина, Херсонщина, Запорізький край – існує своє, козацьке пояснення грому та блискавки. Вважають, коли гримить, то це святий Юрій і архангел Гавриїл стріляють у нечисту силу. А в нашої сусідки, баби Маркелки, було таке пояснення: якщо гримить, то це святий Ілля везе слухняним дітям коржики. Як тут було не повірити, як за кожен послух бабуня пригощала нас смаковитим печивом від Благовісника.

А ще кажуть, що Благовісник – старший від Великодня. Тому, як випаде, що ці свята збігаються, то спочатку відправляють службу святому Благовісникові, а вже потім починають Воскресінню.

В усіх народних легендах Благовісник наділений значно більшою силою, ніж йому в християнській релігії належиться. Наш Благовісник відмикає небо, щоб дощ землю змочив. Він воює з нечистою силою, пускає стріли з козацької гармати, і взагалі дуже нагадує вояка.

На Благовісника несуть до церкви хлібні зерна для посвячення на сівбу. А з Благовісника вже починають сіяти ранні зернові. Отже, архангела Гавриїла святкували перед першими ярими посівами.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39