На кращу переміну долі (14 березня)

Пригадується мені такий випадок з сільського життя.

Вертаємо зі школи, ось уже й наша вулиця. Біля одного з дворів гребуться кури. Коли побачили нас, миттю кинулись у двір, а півень з пов’язаними червоною нитками ногами поскакав за ними, як горобець. Кажу бабусі, що порається у дворі:

– Он ваш півник заплутався, порятуйте його.

Бабця ж у відповідь: “То наша невістка, молодиця дурна, спутала його ниткою, щоб чоловік до чужих жінок не скакав”.

На цьому все й забулось. І ось через багато років по тому я зустрів ту молодицю вже сивою жінкою, пригадав випадок з півником. Питаю жартома:

– Ну й що, уберегли чоловіка від гріха?

Вона посміхнулась, махнула рукою:

– Чоловіка берегти – що воду в решеті носити…
– Так само й жінку, – зауважую.
– Ви праві, – сказала вона.

Перев’язувати півня червоною ниткою – одна з обрядодій на свято преподобної мучениці Явдохи. Жінки в цей день мастять лице курячим яйцем, знесеним на Явдохи. Вважається, що в такий спосіб можна повернути молодість, уберегти красу від старіння.

Добра прикмета на Явдохи – побачити ластівку. Цю пташину в селі дуже шанують. Відчуваючи це, ластівки швидко звикають до людей, в’ють свої гнізда під стріхами хат, у корівниках, навіть у сінях. І поки не вигодує пташка свого потомства, господарі не зачиняють ані сараїв, ані сінешних дверей. В одному дворі можуть селитись по кілька сімей ластівок.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39