Василь зі стріхи капає (13 березня)

Усе яскравіше проміння весняного сонця, теплішає надворі, все більне весна заявляє про себе. А сьогодні, на Василя-плаксивця, вважають, весна повністю забирає своє право від зими, бо Василь капає – землю поквапує. Через кілька днів починається весняний сонцеворот, коли день переважає ніч. З цієї нагоди влаштовують дуже цікаві ігрища, так звані заклички птахів. Пам’ятаю, в роки нашого дитинства, мами пекли фігурки різних птахів. У Придніпров’ї таке печиво іменують “голубками”. Отож, набравши цього печива у торбинки або кишені, ми виходили на вигін і заводили пісню: “Птахів викликаю з теплого краю”.

Щоправда, багато пернатих уже повернулись до рідних гнізд. Ось, наприклад, граки, шпаки, дикі гуси, як мовиться, вдома, хоча багато людей ще не бачили їх. Бо ж коли надворі холодно, весна затяжна, птахи можуть прилетіти у визначений природою час, але, не знайшовши в рідному краї ані тепла, ані корму, повертають туди, де тепліше. Щоправда, качки й гуси, які гніздяться на островах Льодовитого океану, не бояться наших холодів, а господарюють на полях, виїдаючи посіви озимих, виганяючи з очеретів тих гусей і качок, що гніздяться в Україні. А ось ластівки ще немає, і соловейки у дорозі додому, і зозуля ще не прилетіла, бо їй належить замкнути двері вирію і вернутись останньою.

За народними прикметами: якщо птахи, прибувши з вирію, починають вити гнізда на сонячній стороні, то це означає, що літо буде холодне; коли качки повертаються вгодовані і гладкі, весна буде довга й холодна; якщо граки прилетіли прямо на гнізда – буде рання весна. Або ще такі прикмети: якщо в гніздах менше яєць, ніж звичайно, – рік буде неврожайним. У такий спосіб птахи віщують, яким буде літо на корми. Граки на гнізда сіли – через три тижні можна сіяти.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39