Сонце на осінь пішло (29 серпня)

29-го серпня православним календарем Післяуспення, або Третій Спас. Його називають хлібним, горіховим, а ще Спасом на полотні.

…Кожного разу на Третього Спаса матінка, як збиралась на роботу, клала у кошик не тільки окраєць хліба та пляшку молока на полудень, але й шматочок полотна. І вже дорогою жінки витягали полотно, показували подругам, щоби ті оцінили їх роботу. А треба сказати, що до Третього Спаса в наших селах у повоєнні літа закінчували вибілювання домашнього полотна. Дехто ніс його до церкви на освячення, а більшість збризкували свяченою водою і починали шити з нього різні речі: сорочки, кофти, а нам, хлоп’якам, штаненята. Чим краще вибілене полотно, тим воно м’якіше, приємніше для тіла, тим і цінніше.

Ну а Спасом на полотні цей день називають ще й тому, що на нерукотворній іконі Ісуса Христа Спаситель зображений на полотні.

Цього дня печуть коржі, плескачі, пироги з борошна нового врожаю. А коли до Спаса закінчували жнива, то врочисто справляли обжинки. Як правило, збирались у полі, на бригадному стані, з голови колгоспу чи бригадира вимагали могорич і толокою справляли свято закінчення жнив.

Цього дня починають збирати горіхи.

Про нинішнє свято складено прислів’я та приказки. Наприклад: «Післяуспення прийшло – сонце на осінь пішло». У північних районах України починається відліт ластівок. А ще існує така прикмета: якщо на Третього Спаса журавлі відлітають у вирій, то це віщує ранню зиму.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39