І дощ, і вітер, і тепло (14 серпня)

14-го серпня у православному календарі Маковія і Першого Спаса.

…Прислухайтесь до церковних дзвонів: сьогодні вони спокійні, умиротворені як і сам день, і сама природа. Маковія – перше осіннє свято, з ним пов’язують закінчення літа. У Храмах святять мед. Щоб ви знали, віруючі люди до першого Спаса не їдять меду нового збору. А сьогодні печуть коржі, ламають їх дрібними шматочками, заливають медовою ситою і розтертим маком. Це так звані “шулики”. Їжа, скажу вам, дуже смачна, її ми особливо любили в дитинстві. В дент Першого Спаса на посвяту несуть до церкви вінки, сплетені з колосків, що налиті золотим зерном пшениці, а чи жита. В руках людей, котрі йдуть до церкви, багато квітів: чорнобривці, васильки, купчаки, голівки маку. Усе це зберігають за іконами аж до весни. Як прийде тепло, мак розсівають погороду, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають у коси, “щоб не випадало з голови волосся”.

А при потребі з освячених чорнобривців та васильків роблять відвари і купають у них хворих дітей. Особливо урочистим був на Першого Спаса обряд освячення води. Освячували криниці, озера, річки. Через це свято називається ще “Спас на воді”, або “Мокрий Спас”. Після водосвяття селяни востаннє купали коней, корів. Пам’ятаю, в нашому селі пастухи переганяли через неглибоку річку череду. Люди вірили, що вода цього дня цілюща, вона оберігатиме від хвороби і людей, і тварин.

Відсьогодні починається двотижневий Успенський піст, Спасівка. З цього часу готуються відлітати в теплі краї ранні птахи, бо, як мовиться, “Святий Спас приготував про запас і дощ, і вітер, і холод, і тепло”.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39