Буде чисте, як золото (Святого Олексія, 30 березня)

Майже за порогом нашої школи тече річка Оріль. Цього дня біжимо до неї, щоб побачити, як щука розбиватиме кригу хвостом. Крига й справді така, що її не тільки щука, а й карась проб’є – тока вже, крихка. Стоїмо на березі й прислухаємось, чи не стогне крига. Якщо десь тріснуло, значить щука грає, ікру викидає, відкриває сезон нересту у річках та озерах.

На березі сидять рибалки, святкують день святого Олекси, просять його посприяти, щоб риба на руку йшла, щоб добрі лови були… Від рибалок я чув багато дивовижних оповідань і про силу зубастої, про її довголіття. Один рибалка каже: щука живе сто років, а інший поправляє: не сто а двісті. У цієї риби дуже проникливі очі: бачить вона далеко. Недарма кажуть: на те й щука в морі, щоб карась не дрімав.

З Теплого Олекси – тридцяте березня – чекаємо повернення з вирію журавлів. Летять високо-високо, ледь мріють поміж хмар. Частіше летять мовчки, а іноді чуєш “курли, курли”. Навесні журавлиний ключ віщує теплу весну, а восени ранні холоди. Частіше ми бачимо їх, коли вони ходять по неглибокому озерцю, в болоті, шукаючи поживу, а потім влаштовують танці. У поета Чубинського прочитав: “Журав грає, журав грає, журавочка скаче”. Дівчата, які вперше побачать журавлів, казали на них “веселики”. Бо як скажуть “журавлі”, то журитимуться увесь рік.

На Теплого Олекси примічали: якщо погода в цей день сонячна й тепла, вродиь хліб і пасічникам будуть багаті рої. “Коли хочеш, щоб добре вродила ярина, то на Явдохи, Сорок Святих і Теплого Олекси, як вернешся з церкви, йди до комори і вибирай найкращі зерна для посіву: уродить добре й буде чисте, як золото”.

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39