Щедра кутя (13 січня)

Тринадцятого січня свято Меланки, або щедрий вечір, щедра кутя. Його відзначають так само, як і вечір напередодні Різдва Христового, але, на відміну від Свят-вечора, кутю заправляють салом і смальцем. І саме сьогодні у наших господинь одна турбота: віддарувати щедрувальників і посипальників. Щедрують сьогодні увечері, а посипатимуть завтра удосвіта. Отож пекли пироги, варили вареники з сиром, вишкварками, пекли млинці з салом.

А ще різали чорну курку, щоб інші добре неслись. Мені упам’ятку така обрядодія цього дня: до нашої мами йдуть жінки-сусідки, чи й мама піде до когось, щоб сказати: ти ж, Векло чи Наталко, прости мені за оту нашу сварку. Робили це, щоб новий рік зустріти в мирі та злагоді. Я цікавився у сербів, боснійців, у росіян, прибалтів, чи є в них таке?

-Не чули, не знаємо, – відповідали мої респонденти. Не можу без посмішки згадати, як мій старший односелець, якому дівчина відмовила в коханні, на Маланку йшов знову освічуватись в любові, очікуючи, що дівчина благословить таке бажання для нього: одруження з нею. Якби отак цілі народи чи керівники держав ішли один до одного миритись, як би покращали світ і життя в ньому.

Цього дня, увечері, ми бігли попід вікна хат пощедрувати, побажати людям, щоб хліб родився, щоб скот плодився. А коли тітонька чи дядечко виносили нам гостину, ми додавали: хай буде всього рясно: і хліба, і яблук, як зірок на небі.

Дівчата цього дня ворожать, вгадують свою долю. А народні синоптики в нашому селі вчили мене завбачувати на Меланку погоду. Якщо сьогодні буде відлига, то слід чекати теплого літа. Ожеледь на деревах – вродять зернові і щедрим буде медозбір.

2 коментарі у “Щедра кутя (13 січня)”

Коментарі

  1. анонім

    А що це за місяць – сісень?

    Відповіcти

Відповісти


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/otokar/web/otokar.com.ua/public_html/wp-content/themes/toonewsy/comments.php on line 39